Muzikinės inspiracijos, arba... garsų interferencija  

medinių pučiamųjų instrumentų festivalyje MEDYNĖS 2020!


Kaip įprastai, ūkanotais, auksu ir raudoniu nuspalvintais rudens vakarais, artėjant rugsėjui į pabaigą įvairių stilių muzikos gerbėjai tradiciškai yra kviečiami į VI Marijampolėje vyksiantį tarptautinį festivalį „Medynės“. Šių metų programa – „intenferencinė“, nesileidžianti įspraudžiama į žanrinius rėmus. Visiems žinoma, kad aplinkoje vienalaikiškai sklinda ne viena, bet kelios bangos. Kai jos pasiekia tuos pačius terpės taškus, sklindančios bangos viena kitai netrukdo – jos užplaukia viena ant kitos, visiškai nesąveikaudamos, tačiau pasiekusios tuos pačius taškus, jos susilieja, sudarydamos didesnį ar mažesnį pulsavimą. Mechaninio reiškinio apibrėžtį galima paversti šių „Medynių“ koncertus vienijančia metafora. Inspiracija, garsas, vaizdas – šiųmečio festivalio „Medynių“’2020 koncertus vienijantis credo.

Festivalio pirmajame koncerte, kuris įvyks rugsėjo 27 d., Sergejus Tcherepanovas (Vokietija) ir Darius Klišys (Lietuva) pakvies pasiklausyti vargonų ir birbynės skambesio. Programoje „Malonės puošmena“ skambės ne tik didžiųjų XVI–XVIII a. kompozitorių muzika, klausytojai turės galimybę išgirsti XX a. kūrinių, tarp jų virtuoziškai atliekamą ir vieno reikšmingiausių XX a. Prancūzijos kompozitoriaus, sukūrusio savitą muzikinį stilių, Olivier Messiano kūrinį.  

„Šiuolaikinis tango“  – taip pavadintą naują koncertinę programą spalio 10 d. pristatys  „Medynių“ festivalio publikai jau pažįstamas Varšuvos ansamblis „Cup of Time“ – vienintelis „third-stream“ žanro reprezentantas Lenkijoje. Alsuojanti tango ritmu Alberto Ginasteros, Antonio Gardelio, Zbigniewo Namysłowskio ir kitų kompozitorių muzika – „Cup of Time“ inspiracijų šaltinis. Bendras bruožas, vienijantis kūrybinius sumanymus, yra tai, kad kiekvienas iš atlikėjų pergalvoja, kartais net kvestionuoja nusistovėjusias muzikos taisykles, sukurdamas naują, laisvą improvizacinę muzikinę erdvę, atliepiančią nūdienos žmogaus pasaulėjautą.

Spalio 17 d. įvyksiantis koncertas, skirtas ankstyvajai Wolfgango Amadeuso Mozarto kūrybai. Ši itin įdomi tarptautinio „Reversio“ projekto programa „Mozartas ir jo amžininkai“ bus atliekama istoriniu kompozitoriaus laikų klavišiniu instrumentu, kuris 1934 m. buvo atkurtas pagal Matthäuso Heilmanno (1785) pianino kopiją. Kūrinius atliks senosios muzikos žinovas Marekas Toporowskis (pianinas), Maria Misiarz (istorinė violončelė) ir Darius Klišys (birbynė).

Klasikinės muzikos atlikėjų – kvarteto „Mettis“ bei džiazo atlikėjo ir kompozitoriaus Kęstučio Vaiginio nuomone muzikos esmės neįmanoma įsprausti į skirtingų žanrų rėmus – muzika kaip gyvenimas yra daugiaveidė. Kęstutis Vaiginis & Mettis styginių kvartetas džiazo muzikos gerbėjams spalio 24 d. pristatys programą, kurios spektras labai platus: nuo originalių kompozicijų iki žymiausių džiazo standartų. Klausytojai išgirs ne tik Chico Corea „Ispaniją“ ar rytietiškos melodijos „Misirlou“ aranžuotę (iš garso takelio Quentino Tarantino filmui „Pulp Fiction“), kurios versiją kvartetui sukūrė prancūzų styginis kvartetas „Quatuor Ébène“, bet ir  K. Vaiginio kompozicijas, C. Corea, W. Shorter, J. Coltrane, S. Wonder, H. Hancock ir kitų žymiausių kompozitorių kūrinių aranžuotes styginių kvartetui ir saksofonui.

Spalio 29 d. šiuolaikinės muzikos mylėtojams bus pristatytas styginių kvarteto „Chordos“ ir Dariaus Klišio elekroakustinis multimedijinis koncertas „Intenferencija“. Tai projektas apie mus supantį šiuolaikinį pasaulį, kuriame įvairios žmogaus veiklos ir mąstymo kryptys kuria savotišką koherencijos efektą. Klausytojai turės galimybę pasiklausyti net tik įspūdingos kompozitoriaus Lino Balto (Didžioji Britanija / Lietuva) sukurtos to paties pavadinimo kompozicijos, bet ir išgirsti pasaulinę kompozitorės Carol Robinson (JAV /Prancūzija) kūrinio „Forest Gazing“ birbynei ir styginių kvartetui premjerą.

Festivalį organizuoja VšĮ „Sambalsiai“.

Pagrindiniai rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Marijampolės savivaldybė, Jolanta ir Rolandas Jonikaičiai.

Partneriai: Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerija, Marijampolės kultūros centras.

 

 

 Organizer: Public Entity "Sambalsiai"

Sponsors: Lithuanian Council for Culture, Marijampolė Municipality, Jolanta and Rolandas Jonikaičiai

Partners: Beatričės Kleizaitės-Vasaris art gallery, Marijampolė Cultural Center.


                         Bilietus parduoda BILIETAI LT. Daugiau informacijos www.bilietai.lt